REALIZACJA PROGRAMU “CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

W roku szkolnym 2022/2023 nasze przedszkole (grupa Motylki i grupa Biedronki) ponownie przystąpiło do programu ,,Czyste powietrze wokół nas”, który jest jednym z istotnych projektów Narodowego Programu Zdrowia w zakresie ochrony zdrowia oraz rozwoju dzieci przed narażeniem na dym tytoniowy. Przedsięwzięcie również koordynowane jest przez Państwowy Inspektorat Sanitarny. Cele programu: – uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata – zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego – wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu papierosowego – zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów – zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym. Realizowany był program 5 zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci: „Wycieczka – poszukiwanie źródeł dymów”; „Co i dlaczego dymi?”; „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”; „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”; „Jak unikać dymu papierosowego?”. Program „ Czyste powietrze wokół nas” cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci. Chętnie uczestniczyły w zajęciach, łatwo przyswajały informacje na temat problemu dymu tytoniowego oraz jak unikać sytuacji, w których dzieci przebywają w pomieszczeniach zadymionych.