ZAJĘCIA Z PEDAGOGIEM SPECJALNYM

Praca pedagoga specjalnego najczęściej skupia się wokół dzieci z zaburzeniami rozwojowymi i z niepełnosprawnościami. Zadaniem pedagoga specjalnego jest m.in. wszechstronne wspomaganie funkcjonowania dzieci na terenie grupy. Pedagog specjalny pracuje w grupie rówieśniczej w której znajduje się dziecko oraz prowadzi indywidualne zajęcia terapeutyczne które mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka w sferze emocjonalnej, poznawczej, społecznej, adekwatnie do jego potrzeb. Najczęściej stosowane metody w pracy pedagoga specjalnego: o bajkoterapia o nauka globalnego czytania (czytanie całowyrazowe) o muzykoterapia o arteterapia o Program M.Ch. Knillów o Metoda W. Sherborne o Pedagogika Zabawy o metody relaksacyjne W pracy z dziećmi pracujemy zgodnie z zasadami: o poglądowości, dajemy dziecku możliwość wszechstronnego, polisensorycznego poznawania otaczającej rzeczywistości, czyli za pomocą wszystkich zmysłów o indywidualizacji- czyli dostosowania zadań od psychofizycznych potrzeb dziecka, biorąc pod uwagę jego potrzeby , możliwości i tempo pracy o zasada stopniowania trudności- wychodzimy od tego co łatwe, co dziecko zna, aby wzmocnić w nim wiarę we własne siły. To mobilizuje dziecko do przezwyciężania niepowodzeń o systematyczności o trwałości wiedzy- wielokrotnego powtarzania nabytej wiedzy i umiejętności współpracy z rodzicami- w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.