ROZMOWY O CZASIE W GRUPIE “JEŻYKI”

Dnia 5 stycznia nasze najstarsze przedszkolaki- “Jeżyki” próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie: Czym jest czas? Wbrew pozorom nie było to zbyt łatwe. Warto sobie uświadomić, że dla dziecka “czas” to pojęcie abstrakcyjne- nie można go bowiem dotknąć ani zobaczyć. Dziecko żyje chwilą: to, co właśnie czuje, widzi i robi, jest najważniejsze i jedyne. Aby oswoić dzieci z pojęciami mającymi związek z czasem, przedstawiono im sposoby odmierzania upływu czasu w skali mikro (sekundy, minuty, godziny): zegary oraz w skali makro (dni, tygodnie, miesiące, lata): kalendarz oraz dobowy rytm. Na zakończenie powstała praca plastyczna pod hasłem “Noce i dnie”, której efekt widoczny jest na załączonych zdjęciach.